Fotografowanie warzyw i owoców


Fotografując warzywa i owoce zwykle chcemy pokazać je w sposób apetyczny. Powinny więc wyglądać świeżo i soczyście. Oczywiście w tym celu niezbędny jest wybór odpowiednich egzemplarzy pozbawionych wad o możliwie intensywnych kolorach. Owoce i warzywa do zdjęć powinny być także jędrne i absolutnie nie przejrzałe.

Tło oraz oświetlenie

Często stosowane jest neutralne białe tło pozwalające odbiorcy skupić uwagę na kolorowym warzywie lub owocu. Niekiedy można także spotkać zdjęcia zrobione na drewnie (deska do krojenia lub blat). Drewniane podłoże na zdjęciu sprawia wrażenie naturalności gdyż nasuwa skojarzenia z kuchnią, krojeniem.

Oświetlenie natomiast powinno być rozproszone a warzywa zwykle oświetla się równym miękkim światłem. Fotografując produkty o porowatej, nieregularnej powierzchni można stosować światło kontrowe, które pomaga w wydobyciu nieregularnej faktury.

Ciekawy efekt można uzyskać układają cienkie plastry warzyw lub owoców (np. cytryny, cukinii, ogórka) na matowym szkle i podświetlając od spodu. Użycie tego rodzaju oświetlenia wydobywa słabo widoczne struktury wnętrza. Spowodowane jest to głównie tym, iż miąższ w owocach przepuszcza więcej światła niż inne jego struktur np. pestki, skórka, włókna, itp.

Fotografowanie warzyw i owoców

Przykładowa fotografia sałaty