Dyfuzor fotograficzny


Dyfuzorem w fotografii nazywany jest element rozpraszający światło. Wykonany jest z białego przepuszczającego światło materiału, najczęściej cienkiej tkaniny, tworzywa sztucznego, papieru, matowej folii lub pergaminu. Dyfuzory dostępne w sprzedaży można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze mają nieduże rozmiary i wykonane są z tworzywa a montuje się je do lamp błyskowych montowanych na stopce. Drugim rodzajem są dyfuzory dużych rozmiarów, które wykorzystywane są w studio i najczęściej są rozkładane jak blenda. Można ustawiać je przed studyjnymi lampami uzyskując duże miękkie powierzchnie świecące.

Oszczędź i zrób dyfuzor samodzielnie

Zrobienie dyfuzora dopasowanego do własnych potrzeb nie jest trudne a elementy potrzebne do jego budowy często można znaleźć we własnym domu. Do wykonania najprostszego dyfuzora niezbędna będzie rama, którą w zależności od potrzebnej wielkości można wykonać z listewek. Innym rozwiązaniem jest użycie starej ramki na zdjęcia pozbawionej szkła. Jednakże zasadniczym elementem rozpraszającym światło będzie cienkie płótno lub pergamin, które należy rozciągnąć i przymocować do ramy.

Wielkość dyfuzora powinna być dobrana do wielkości obiektu jaki mamy zamiar fotografować. Większa powierzchnia dyfuzora to także lepsze rozproszenie, gdyż można go bardziej oddalić od źródła światła. Uzyskuje się w ten sposób większą powierzchnię świecenia.

Zbudowany w podany sposób dyfuzor można używać z najprostszą lampą błyskową. Lampy tego typu przystosowane są do mocowania na stopce aparatu, jednak po zastosowaniu specjalnej kostki można wyzwalać błysk przy pomocy kabla synchro lub fotoceli. Zestaw tego typu z powodzeniem można stosować w domowym studio foto do fotografowania niewielkich obiektów a nawet portretów.