Fotografowanie pod słońce


Powszechnie znana jest zasada, iż nie należy fotografować pod słońce. Fotografując kompaktem z użyciem ustawień automatycznych rzeczywiście zwykle nie przynosi to dobrych rezultatów. Odpowiednie fotografowanie pod słońce może być jednak sposobem na uzyskanie ciekawego zdjęcia. Fotografując w pełnym słońcu nie można dopuścić aby słońce padało bezpośrednio w obiektyw i najlepiej „schować” je za jakiś obiekt traktując jak tylne światło.

Tylne światło pozawala uzyskać lepszą plastykę i głębię obrazu niż światło od aparatu. Odcina również fotografowany obiekt od tła. Należy jednak dobrać odpowiednio parametry ekspozycji i w przypadku gdy jest to jedyne źródło światła naświetlać na ciemne partie sceny, w efekcie czego oczywiście jasne partie zostaną prześwietlone.

Portret pod słońce

Wykonując portret ze światłem za postacią dobrze jest użyć blendy do doświetlenia twarzy. Pozwala to na wyrównanie poziomu światła. Tylne światło słoneczne pozostanie dominujące i prawdopodobnie stworzy charakterystyczny jasny obrys. Zastosowanie blendy spowoduje rozjaśnienie przedniej części postaci.

Zachód i wschód słońca

Fotografując zachód i wschód słońca obiektyw skierowany jest z reguły prosto w słońce.

Podsumowując fotografowanie pod słońce może przynieść ciekawe efekty gdy świadomie decydujemy się na ten rodzaj oświetlenie.

Fotografowanie pod słońce

Słońce prosto w obiektyw wbrew pozorom może być często stosowane.