Tło na zdjęciach


Fotografując, zwykle skupiamy całą uwagę na głównym obiekcie. Staramy się aby wyszedł on korzystnie i był prawidłowo oświetlony. Tło jest jednak równie ważne gdyż może poprawić lub zepsuć cały efekt. Nawet jeżeli zmuszeni jesteśmy do fotografowania na nieciekawym tle, istnieje kilka zabiegów pozwalających na poprawę zdjęcia.

Zacznijmy od ograniczenia ilości tła w kadrze, czyli maksymalnym zbliżeniu się do fotografowanego obiektu, aby wypełnił on możliwie największy obszar zdjęcia. Bardzo prosty zabieg powoduje wyeliminowanie niepotrzebnego obszaru tła. Przekadrowanie tego typu w wielu przypadkach bywa jednak niewystarczające i należy zastosować dodatkowe metody wpływania na zdjęcie.

Rozmycie tła

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na nieciekawe tło jest ustawienie otwartej przysłony aby uzyskać płytką głębie ostrości. Spowoduje to, iż tło będzie nieostre a główny obiekt stanie się lepiej wyeksponowany. Poszczególne elementy w tle przestają być rozpoznawalne.

Ustawienie obiektu na tle

Rozmyte tło charakteryzuje się tym, iż ma postać plam o różnej barwie i jasności, szczególnie gdy w dalszym planie występują źródła światła. Ustawiając postać lub przedmiot warto poświęcić trochę czasu i zrobić to w taki sposób aby w miarę możliwości jasne części obiektu znajdowały się na ciemnych częściach tła i odwrotnie.

Różnica w jasności

Prześwietlone lub niedoświetlone tło również może być sposobem na wyeliminowanie niepotrzebnych elementów tła. Mocne prześwietlenie i niedoświetlenie powoduje, iż widoczne są jedynie zarysy obiektów.

Połączenie obydwu metod jest najskuteczniejsze.

Tło

Tło jest bardzo ważnym elementem zdjęcia i należy aranżować je w równym stopniu co pierwszy plan. Odpowiednio dobrane tło powinno harmonijnie dopełniać fotografowany obiekt. Ciekawy efekt można osiągnąć umieszczając wiele źródeł światła w tle. Ustawienie płytkiej głębi ostrości spowoduje, że utworzą one jasne rozmyte plamy.

Tło