Studyjne lampy błyskowe – Moc błysku


Kupując studyjne lampy błyskowe zwracamy uwagę na możliwość płynnej regulacji mocy błysku czy sposób wyzwalania błysku. Najważniejszym aspektem jest jednak moc lampy.

Im mocniejsza lampa tym lepiej

Nawet najsłabszą lampą można oświetlić praktycznie każdej wielkości scenę w studio, wiąże się to jednak z wieloma ograniczeniami. Po pierwsze, za słaba moc światła powoduje konieczność ustawienia bardziej otwartej przysłony lub wyższej czułości ISO. Wartość przysłony odpowiada za naświetlenie ale ma wpływ także na głębię ostrości. Jeżeli poziom światła jest niewystarczający nie mamy możliwości przymknięcia przysłony. Ustawienie wyższej czułości powoduje z kolei wzrost zaszumienia.

Kolejnym problemem, który można napotkać podczas stosowania zbyt słabych lamp błyskowych jest nierówne oświetlenie. Uzyskanie równego światła na dużej powierzchni wymaga zastosowania dużej wielkości softboxów co może być niemożliwe przy użyciu słabej mocy lamp.

Podsumowując, mocniejsze lampy dają większe możliwości, oczywiście trzeba dopasować je do własnych potrzeb i bez sensu jest kupowanie lamp o mocy 1200 jeżeli zawsze fotografujemy niewielkie sceny lub portrety.

Studyjna lampa błyskowa