Światło błyskowe i ciągłe

Lampa błyskowa jest jednym z najczęściej stosowanych źródeł światła w fotografii. Podstawową zaletą światła błyskowego jest jego moc, gdyż nawet niewielka lampka może oświetlić sporą przestrzeń. Możliwość zasilania z baterii lub akumulatorów pozwala na stosowanie lamp w terenie. Barwa światła błyskowego jest porównywalna z barwą światła dziennego. Niewątpliwie wszystkie zalety sprawiają, iż lampy błyskowe są powszechnie stosowane w studio jako główne źródło oświetlenia a także w plenerze do doświetlania.

Światło błyskowe posiada jednak kilka wad. Niewątpliwie jedną z nich jest trudność w przewidzeniu efektu. Wiążą się z tym także problemy z pomiarem światła błyskowego. Lampy zakładane na stopkę aparatu korzystają z pomiaru TTL, jednak aby zmierzyć światło ze studyjnej lampy niezbędny jest specjalny światłomierz.

Światło ciągłe

Najlepszym źródłem światła ciągłego jest światło słoneczne, które doskonale sprawdza się w plenerze. Zastosowanie jednak ciągłego światła w studio może być trudne, gdyż charakteryzuje się słabszą mocą i cieplejszą barwą. Lampy żarowe lub halogenowe przeznaczone do fotografowania mają temperaturę barwną 3600 stopni. Zwykłe żarówki i halogeny mają zupełnie różną barwę w zależności od mocy i zastosowanie ich w fotografii jest możliwe jednakże ciężko określić dokładny kolor światła.

Białe światło ciągłe można uzyskać stosując do oświetlania diody LED lub świetlówki co jest raczej mało popularne.

Zobacz więcej artykułów

Strona Główna

© 2010-2016 FOTOIN.NET Polityka Prywatności