Zimowa fotografia


Jak fotografować zimą?

Fotografowanie w czasie zimy szczególnie początkującym miłośnikom fotografii może sprawić pewne kłopoty. Głównym problemem jest ustawienie prawidłowej ekspozycji. Sugerowanie się wskazaniami ze światłomierza wbudowanego w aparat powoduje niedoświetlenie fotografii. Spowodowane jest to tym, że światłomierze są zbalansowane na szarą kartę (18% szarość) oznacza to że, stosując się do ustawień światłomierza skierowanego na śnieg na fotografii wyjdzie on szary. Problemów tego typu nie ma w przypadku fotografii podczas innych pór roku, układ kolorów powoduje sumę tonacji zbliżoną do 18% szarości. Najprostszym rozwiązaniem jest prześwietlenie obrazu (około 1.0 do 1.5 wartości ekspozycji EV). Zależy to w dużej mierze od ilości białej powierzchni w kadrze. Wiele aparatów ma specjalny tryb fotografowania w czasie zimy i działa on także na zasadzie zmiany ekspozycji.

Zimowe fotografie

Prawidłowe naświetlenie zdjęć zimą wymaga trochę praktyki oraz znajomości metod pomiaru światła.

Zimowa fotografia

Zimowe słoneczne dni są wprost idealne aby wybrać się w plener i fotografować krajobraz. Szczególnie po świeżym opadzie śniegu. Czysty i puszysty śnieg to podstawa udanego pejzażu zimowego.

Zimowa fotografia

Fotografowanie zimą pozwala na uchwycenie obiektów niemożliwych do uchwycenia o innych porach roku. Wbrew pozorom nie chodzi o fotografowanie śniegu. Zimą drzewa gubią liście, co sprawia iż budynki przysłonięte drzewami stają się lepiej widoczne.