Reprodukcja fotografii


Stare fotografie stanowią bezcenną pamiątkę ale niestety często posiadamy tylko po jednym egzemplarzu z danego ujęcia. Powielenie takiego zdjęcia nie posiadając negatywu może sprawić trochę kłopotu. Wykonanie kopi z odbitki jest jednak możliwe, najpierw należy utworzyć cyfrową wersję, stosując jedną z dwóch metod:

1) Skanowanie odbitki

Metoda jest prosta w wykonaniu - wymaga jedynie skanera płaskiego. Istotną wadą jest jakość, gdyż tanie skanery oferują kiepską jakość obrazu. Profesjonalne skanery dobrej jakości są znacznie droższe. Skanując głównie dokumenty a zdjęcia jedynie okazyjnie zakup takiego skanera może okazać się irracjonalny.

2) Reprodukcja fotograficzna

Oznacza to nic innego jak sfotografowanie odbitki. Jakość wykonanej w ten sposób kopii jest uzależniona od jakości aparatu i posiadając dobrej jakości aparat można uzyskać zamierzony efekt. Używając do tego celu lustrzanki dobrze jest zaopatrzyć się w obiektyw makro aby mieć możliwość ustawienia odbitki w pełnym kadrze (w aparacie kompaktowym można włączyć funkcję makro). Podstawą jest jednak oświetlenie, które powinno być miękkie i rozproszone aby nie tworzyły się odblaski na powierzchni papieru (szczególnie gdy jest on błyszczący). Fotografując przy świetle naturalnym dobrze jest wybrać pochmurny dzień natomiast używając lampy błyskowej należy zastosować softbox lub dyfuzor.

Uzyskane z zastosowaniem jednej z powyższych metod pliki wymagać będą obróbki cyfrowej (skadrowanie, wstępna korekcja barw i jasności) po jej wykonaniu można oddać je do laboratorium w celu wykonani odbitek.

Reprodukcja fotografii