Fotografowanie Ptaków


Ptaki z natury są płochliwe a na dodatek bardzo szybkie, dlatego też wykonanie udanego zdjęcia może sprawić wiele kłopotów i nie obejdzie się bez odpowiedniego sprzętu. Podstawą jest oczywiście obiektyw a raczej teleobiektyw o długości ogniskowej minimum 300 mm. Najlepiej jest posiadać kilka obiektywów od 300 mm do 1000 mm. Obiektywy o ogniskowej 1000 mm pozwalają na fotografowanie ze znacznej odległości, co szczególnie przydaje się w przypadku fotografowania dzikich, płochliwych ptaków. Zastosowanie teleobiektywu powoduje ryzyko poruszenia, dlatego też warto zabrać ze sobą statyw lub monopod. Monopod w przypadku fotografowania ruchliwych ptaków sprawdza się bardziej ponieważ stosunkowo szybko można zmienić kadr, gdyż aparat trzymamy nieustannie w rękach. Zmiana kadru aparatu ustawionego na statywie wymaga zdecydowanie więcej czasu.

Odpowiedni moment

Najłatwiej wykonać zdjęcie gdy ptak siedzi nieruchomo. Mamy wówczas troszkę czasu na ustawienie parametrów naświetlenia oraz dostrojenie ostrości. Ciekawsze mogą być jednak zdjęcia w ruchu gdy ptak podrywa się do lotu lub ląduje. Można dopasować parametry ekspozycji gdy ptak siedzi nieruchomo i wyczekać moment gdy poderwie się do lotu. Zdjęcia tego typu są bardzo dynamiczne chociaż często wychodzą nieostre, dlatego też lepiej ustawić możliwie najkrótszy czas naświetlania. Najtrudniej jednak zrobić zdjęcie w czasie lotu.

Fotografowanie Ptaków

Fotografowanie ptaków w locie

Fotografowanie ptaków w locie jest problematyczne, ponieważ zwykle trzeba fotografować z dużej odległości poruszający się obiekt. Tak więc użycie teleobiektywu i przesuwanie aparatu aby utrzymać obiekt w kadrze nie należy do najprostszych. Ułatwieniem przy tego typu zdjęciach może być zastosowanie funkcji śledzenia obiektu przez autofocus, tryb ten płynnie dostraja ostrość, wiec fotografowany obiekt jest ciągle ostry. W aparatach firmy Canon tryb ten nosi nazwę AI Servo.

Fotografowanie przez siatkę

Fotografowanie przez siatkę jest w wielu przypadkach nieuniknione. Robiąc zdjęcie przez ogrodzenie można jednak zmniejszyć widoczność siatki. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest ustawienie ostrości na obiekt znajdujący się za siatką. Dobrze jest też podejść możliwie najbliżej ogrodzenia i ustawić możliwie najbardziej otwartą przysłonę. Sprawi to, iż siatka będzie znajdować się poza głębią ostrości i w efekcie będzie nieostra oraz słabo widoczna.

Fotografowanie przez siatkę
Zięba

Podczas fotografowania ptaków na wolności nie wystarczy zadbać jedynie o ich złapanie w kadr. Trzeba również zwrócić uwagę na tło i pozostałe elementy znajdujące się w obrębie zdjęcia. Dobrze jest wyczekać, aż ptak usiądzie w ciekawym miejscu przodem do aparatu.