Fotografowanie obiektów w ruchu


Istnieje kilka sposobów na fotografowanie poruszających się obiektów. Głównym parametrem odpowiadającym za efekt ruchu na zdjęciu jest czas naświetlania. Zmiana czasu naświetlania powoduje znaczące zmiany w rejestrowaniu na zdjęciu poruszających się obiektów.

Fotografowanie z krótkim czasem naświetlania

Ustawienie bardzo krótkiego czasu naświetlania powoduje tzw. „zamrożenie obiektu”. Poruszający się obiekt często zostaje uwieczniony w dziwnej pozycji co może być bardzo interesujące.

Krótki czas naświetlania nie jest zbyt precyzyjnym określeniem i w wielu przypadkach bywa subiektywnym pojęciem. Przyjąć jednak można założenie, iż czasy naświetlania krótsze niż 1/50 sekundy uznawane są za krótkie.

Fotografowanie z długim czasem naświetlania

Długi czas naświetlania powoduje rozmycie poruszających się obiektów. Mocne rozmycie dużych partii zdjęcia nie wygląda zbyt korzystnie a zdjęcie wygląda na złe technicznie. Fotografując z długimi czasami warto więc ustawić aparat na statywie aby tło pozostało ostre natomiast jedynie obiekt w ruchu był rozmyty.

Podkreślenie dynamik na zdjęciach

Zmiana czasu naświetlania nie jest jedynym zabiegiem wpływającym na ruch. Efekt dynamiki można podkreślić zmieniając kadr pod kątem. Fotografia wygląda najbardziej dynamicznie w przypadku ustawienia kadru pod kątem około 30 stopni.

Dynamika przez panoramowanie

Dynamika przez panoramowanie