Światło błyskowe i ciągłe


Lampa błyskowa jest jednym z najczęściej stosowanych źródeł światła w fotografii. Podstawową zaletą światła błyskowego jest jego moc, gdyż nawet niewielka lampka może oświetlić sporą przestrzeń. Możliwość zasilania z baterii lub akumulatorów pozwala na stosowanie lamp w terenie. Barwa światła błyskowego jest porównywalna z barwą światła dziennego. Niewątpliwie wszystkie zalety sprawiają, iż lampy błyskowe są powszechnie stosowane w studio jako główne źródło oświetlenia a także w plenerze do doświetlania.

Światło błyskowe posiada jednak kilka wad. Niewątpliwie jedną z nich jest trudność w przewidzeniu efektu. Wiążą się z tym także problemy z pomiarem światła błyskowego. Lampy zakładane na stopkę aparatu korzystają z pomiaru TTL, jednak aby zmierzyć światło ze studyjnej lampy niezbędny jest specjalny światłomierz.

Światło ciągłe

Najlepszym źródłem światła ciągłego jest światło słoneczne, które doskonale sprawdza się w plenerze. Zastosowanie jednak ciągłego światła w studio może być trudne, gdyż charakteryzuje się słabszą mocą i cieplejszą barwą. Lampy żarowe lub halogenowe przeznaczone do fotografowania mają temperaturę barwną 3600 stopni. Zwykłe żarówki i halogeny mają zupełnie różną barwę w zależności od mocy i zastosowanie ich w fotografii jest możliwe jednakże ciężko określić dokładny kolor światła.

Białe światło ciągłe można uzyskać stosując do oświetlania diody LED lub świetlówki co jest raczej mało popularne.