Ustawienie lamp w studio – wysokość światła


Ustawienie odpowiedniej wysokości światła jest równie ważne co jego kierunek. Zarazem jeden jak i drugi czynnik wpływają na charakter oświetlenia, szczególnie podczas fotografowania postaci ważne jest odpowiednie oświetlenie. Najbardziej naturalny jest kierunek naśladujący naturalne światło słoneczne, czyli światło padające z góry pod niewielkim kątem. Postacie oświetlone w ten sposób wyglądają naturalnie przez co jest to najczęstszy sposób oświetlania.

Uzyskanie odpowiedniego efektu wymaga w wielu sytuacjach zupełnie innego ustawienia światła:

Światło od dołu

Światło padające od spodu nadaje fotografowanym obiektom mroczny i demoniczny wygląd. Stosowane jest najczęściej do osiągnięcia wrażenia niepokoju a nawet wzbudzenia lęku. Skupione, mocne światło dodatkowo zwiększa kontrast co potęguje pełen grozy klimat zdjęcia.

Światło na wysokości aparatu

Bardzo często stosowane ze względu na częste stosowanie lamp błyskowych wbudowanych w aparat. Światło z lampy błyskowej aparatu jest nienaturalne, spłaszcza obiekty oraz tworzy cienie tuż za nimi. Ustawić na wysokości aparatu można także światło padające z innego kierunku co może być korzystne a nawet interesujące. Przykładem może być światło boczne oświetlające jedynie pół obiektu lub światło tylne tworzące świetlne obwód wokoło.