Migawka – rodzaje i budowa


Migawka jest to element budowy aparatu, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego czasu naświetlania. Lustrzanki małoobrazkowe zarówno analogowe jak i cyfrowe posiadają migawkę szczelinową umieszczoną w korpusie aparatu. Składa się ona z kilku równolegle ułożonych blaszek. Drugim rodzajem migawki jest migawka centralna umieszczona zwykle we wnętrzu obiektywu. Migawka centralna stosowana jest obecnie w aparatach średnio i wielkoformatowych.

Czas otwarcia migawki

Standardowo współczesne aparaty fotograficzne posiadają czas otwarcia migawki z zakresu od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Oczywiście starsze aparaty nie posiadają tak dużego zakresu i w ich przypadku wynosi od 1/1000 do 1 sekundy, które to wystarcza w 99% przypadków.

Podstawowe różnice pomiędzy migawką szczelinową a centralną

Główną różnicą pomiędzy migawką szczelinową a centralną jest synchronizacja z lampą błyskową. Migawki szczelinowe mają ograniczenia związane z najkrótszym czasem synchronizacji, który w obecnie produkowanych lustrzankach wynosi około 1/200 sekundy. Migawki centralne natomiast pozwalają na synchronizację z lampami błyskowymi przy każdym czasie naświetlania.

Rozpiętość tonalna

Przykład migawki szczelinowej w aparacie Praktica