Fotografowanie w jaskiniach


Podstawowym problemem podczas fotografowania w jaskiniach i grotach jest oczywiście brak światła lub jego bardzo mała ilość. Użycie lampy błyskowej powoduje natomiast niekorzystne sztucznie wyglądające rozświetlenie pierwszego planu.

Pierwszym sposobem na rozwiązanie problemu słabego oświetlenia jest ustawienie aparatu na statywie i nastawienie długiego czasu naświetlania. Zdarza się jednak że jaskinie są praktycznie całkowicie pozbawione światła dobrze jest wówczas zastosować własne.

Ustawienie przenośnych lamp błyskowych

Ciekawy efekt można uzyskać mając do dyspozycji kilka małych lamp błyskowych zdalnie wyzwalanych. Zestaw takich lamp możemy zrobić dodając do zwykłych nawet najtańszych lamp na baterie wyzwalacz. Ustawiamy lampki chowając je za skały tak aby światło nie padało równolegle do obiektywu. Uzyskamy wówczas ciekawy światłocień podkreślający naturalną nieregularną powierzchnię skał.

Kolorowe oświetlenie

Jaskinie są bardzo dobrym miejscem na wykorzystanie kolorowego światła. Miejsca te są z natury szare i ciemne wprowadzenie więc kolorowego oświetlenia sprawi, że wnętrze jaskini znacznie zyska na atrakcyjności.

Jaskinia