Zwiększanie Rozdzielczości


Powiększanie ilości pikseli w obrazie cyfrowym jest niezwykle proste, każdy program do przetwarzania fotografii posiada taką opcję. Wystarczy wpisać nową wartość wysokości i szerokości co spowoduje automatyczne powiększenie. Jednak podczas tej operacji wykonywane są skomplikowane operacje utworzenia nowych pikseli na podstawie już istniejących, proces ten nazywany jest interpolacją.

Konsekwencje Powiększania

Głównym efektem ubocznym powiększania jest rozmycie krawędzi obrazu. Poniżej widać dwa obrazy jeden oryginalny o wielkości 200 x 200 i drugi powiększony do rozdzielczości 400 x 400. Wyraźnie dostrzegamy, że obraz po prawej jest mniej ostry.

Zwiększanie Rozdzielczości

Wydruki Cyfrowe

Zwiększanie rozdzielczości ma zastosowanie głównie w momencie wydrukowania fotografii. Jeżeli mamy fotografie o niewystarczającej ilości pikseli powiększamy ją do 300 dpi dla danego formatu i ewentualnie dokonujemy wyostrzenia. Efekt będzie znacznie lepszy niż w przypadku gdy dokonamy wydruku nie powiększonego obrazu. Pamiętajmy jednak, że nie będzie taki jak w przypadku zdjęcia wykonanego oryginalnie w dużej rozdzielczości.