Cyfrowe wyostrzanie fotografii


Programy do cyfrowego przetwarzania obrazu udostępniają coraz więcej funkcji do poprawy jakości fotografii. Wykonanie nieostrego zdjęcia nie jest jednoznaczne z jego bezpowrotną bezużytecznością. Efektywne wyostrzenie posiada swoje granice i oczywiście w przypadku mocno rozmytych fotografii jest praktycznie niemożliwe. Wyostrzenie wiąże się z wykonaniem filtrów górno-przepustowych, poprawiają one widoczność i kontrast konturów obrazu. Efektem ubocznym jest powstanie szumów, czyli pojedynczych pikseli znacząco odbiegających od otoczenia. Zależność ta jest wprost proporcjonalna im mocniejsze wyostrzenie tym bardziej widoczne szumy.

Poniższy przykład pokazuje sposób działania wyostrzenia, lewy kwadrat jest oryginalny natomiast prawy po wyostrzeniu, wyraźnie widać ciemniejszy kolor obramowania kwadratu.

Działanie filtra górnoprzepustowego

Działanie filtra górnoprzepustowego

Wykonanie prawidłowego wyostrzenia wiąże się z dobraniem parametrów w taki sposób aby zdjęcie było możliwie jak najbardziej ostre a szumy nie przeszkadzały w jego odbiorze. Zaawansowane oprogramowanie pozwala na różnego rodzaju funkcje łączące kilka metod w celu uzyskania prawidłowo wyostrzonej fotografii. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do działu DOWNLOAD gdzie znajduje się aplikacja do wyostrzania fotografii działająca na zasadzie wykrywania linii w obrazie.