Komputer do cyfrowej ciemni


Komputer, którego przeznaczeniem będzie działanie na plikach graficznych powinien posiadać szybki procesor (zapewniający dużą moc obliczeniową). Przydatna jest także większa ilość pamięci operacyjnej RAM. Aparaty cyfrowe posiadają coraz większą rozdzielczość matrycy co wpływa na wielkość zdjęć. Obróbka fotografii o coraz większej rozdzielczości wymaga znacznie większej ilości obliczeń. Dobrze jest więc wybrać optymalny komputer aby wykonywanie operacji nie trwało zbyt długo i praca była komfortowa.

Wybór karty graficznej

Karta graficzna z możliwością podłączenia dwóch monitorów

Retusz i obróbka zdjęć z wykorzystaniem dwóch monitorów jest znacznie wygodniejsza. Zwykle na jednym z monitorów ustawia się narzędzia, natomiast na drugim w całości wyświetla zdjęcie. Podłączając dwa monitory należy ustawić wyświetlanie pulpitu rozszerzonego w oprogramowaniu karty graficznej.

Magazynowanie zdjęć

Komputer przeznaczony do pracy z fotografiami może służyć również do przechowywania bazy naszych zdjęć. Podstawą jest pojemny dysk twardy a najlepiej dwa. Osobny dysk do systemu oraz osobny do przechowywania danych. Warto także wykonywać systematyczną kopię zapisanych prac np. na zewnętrznym dysku twardym.