Zasady udanego fotomontażu


Fotomontaż jest połączeniem kilku fragmentów zdjęć w jedną całość. Fotomontaż może zostać celowo wykonany w taki sposób, iż ewidentnie można stwierdzić że zdjęcie nie zostało zrobione w naturalnych warunkach. Najczęściej jednak wykonuje się je tak aby odbiorca był przekonany o autentyczności fotografii.

Uzyskanie idealnego efektu wymaga precyzyjnego dopasowania wszystkich szczegółów. Poniższe zasady powinny pomóc w zapamiętaniu wszystkich aspektów, o których należy pamiętać podczas tworzenia fotomontażu:

- Wtopienie elementów – poszczególne fragmenty zdjęć powinny być w odpowiedni sposób wtopione w tło stosując przezroczystość na brzegach. Stopień wtopienia zależy od zdjęcia oraz zamierzonego efektu jednak nawet przy ostrych krawędziach warto zastosować wtopienia na np. 1 piksel.

- Dopasowanie kolorów – fragmenty poszczególnych zdjęć powinny być spójne kolorystycznie, czyli mieć jednakową tonację.

- Naturalnie wyglądające cienie – przedmioty nie rzucające cienia często wyglądają nienaturalnie dlatego w wielu przypadkach cień należy dorobić.

- Jednakowe światła – kierunki padania światła powinny być naturalnie wyglądające. Jednocześnie powinien współgrać z cieniami aby kierunki światła i cienia nie były rozbieżne.