Blenda fotograficzna


Podstawy Oświetlania

Blenda to ekran wykonany z odblaskowego materiału służący do odbijania światła. Wyróżniamy blendy o powierzchni złotej, srebrnej i białej, które w zależności od potrzeb dają różne efekty świetlne. Stosunkowo najmocniej odbija srebrna, natomiast złota powoduje nadanie cieplejszej tonacji. Biała jest bardziej neutralna i daje miększe światło niż srebrna.

Blendy są stosunkowo niedrogie, łatwe w transporcie i nie wymagają zasilania dodatkowo szerokie zastosowanie sprawia, że blendy używane są zarówno w plenerze jak jak i w studio.

Fotografowanie z blendą czyli jak używać blendy fotograficznej

Często stosujemy blendę w fotografii portretowej w plenerze do doświetlania twarzy.Typowych zastosowań jest kilka można ustawić ekran odbijający od spodu doświetlając dół twarzy (gdyż słońce świeci z góry i często na twarzy tworzą się bardzo głębokie cienie). Innym sposobem jest ustawienie blendy bokiem do postaci tak aby doświetlać jedną stronę (gdy fotografowana postać jest ustawiona bokiem do światła słonecznego). Ciekawy efekt może przynieść także ustawienie postaci tak aby słońce znajdowało się za nią (tzw. światło kontrowe) i doświetlenie twarzy blendą (lepiej aby słonce nie świeciło bezpośrednio w obiekty oraz fotografować raczej po południu gdy słońce jest niżej i nie jest tak intensywne jak rano).

Blenda fotograficzna

UWAGA !!! PAMIĘTAJMY, ŻE KĄT PADANIA RÓWNY JEST KĄTOWI ODBICIA. PRZYDATNE JEST TO W USTAWIANIU BLENDY W STOSUNKU DO LAMPY.

Blenda fotograficzna