Sposoby rozpraszania światła


Światło bezpośrednio padające z lampy błyskowej jest skupione i tworzy głębokie cienie o ostrych krawędziach. Dodatki dołączane do lampy pozwalają na rozproszenie światła. Rozproszenie jest niezbędne w wielu dziedzinach fotografii i w zależności o założeń fotografa wykorzystuje się do tego celu następujące akcesoria:

- Parasolka – wyróżniamy trzy rodzaje parasoli wykorzystanych w fotografii. Białe dają najbardziej miękkie rozproszone światło. Srebrne, które zdecydowanie lepiej odbijają światło w efekcie czego jest bardziej ostre. Ostatnim rodzajem są parasolki w kolorze złotym nadające ciepłą barwę.

- Softbox – stosowany jest do równego i miękkiego oświetlenia obiektu. Softboxy mają różne wymiary w zależności od potrzeb i powinny być dopasowane do wielkości fotografowanych obiektów.

Triki fotograficzne

Wielu fotografów do rozpraszania światła wykorzystuje pergamin lub cienkie płótno. Ustawiając rozciągnięte płótno przed lampą uzyskać można dobry efekt rozproszenia bez potrzeby zakupu drogich akcesoriów. Stosując pergamin w połączeniu z lampami światła ciągłego, które mocno się nagrzewają należy ustawić go w odpowiedniej odległości aby nie uległ zapaleniu.

Odbicie światła od sufitu

Rozbicie światła ustawiając lampę w stronę sufitu to najprostszy i najszybszy sposób na uzyskanie równego oświetlenia. Sposób ten jest prosty i możliwy do wykonania w każdym pomieszczeniu bez potrzeby ustawiania lamp. Lepszy efekt można uzyskać stosując dwie lampy - pierwszą (większą) ustawiamy w sufit natomiast drugą standardowo w stronę obiektu.

Sposoby rozpraszania światła