Fotografowanie ludzi (Podstawy Oświetlenia)


Ciężko opisać i przedstawić wszystkie techniki oświetlania ludzi, szczególnie w jednym artykule. Stosuje się często wiele źródeł światła z różnych kierunków decydując się na zaskakujące połączenia aby zdjęcie było bardziej interesujące. Poniżej przedstawię podstawę, która może stanowić zachętę do dalszych eksperymentów z oświetleniem.

Miękkie rozproszone światło

Pierwszym krokiem przy fotografowaniu ludzi jest umiejętność oświetlenia człowieka aby wyglądał możliwie najkorzystniej. Zastosowanie dyfuzora lub softboxa rozpraszającego światło likwiduje cienie zarówno te powstałe na tle jak i te powstałe na twarzy. Jeżeli nie dysponujemy akurat żadnym dyfuzorem możemy odbić światło od jakiejś jasnej powierzchni np. sufitu.

Poniżej przedstawione zostały dwie fotografie. Pierwsza została wykonana z lampą bezpośrednio skierowaną w twarz. Widać tu ostry cień na tle oraz cienie na podbródku, a całość zdjęcia wygląda mało atrakcyjnie. Drugie zdjęcie zostało zrobione z zastosowaniem lampy skierowanej w sufit. Widać na pierwszy rzut oka, że jest lepiej oświetlone. Zniknęły cienie a twarz jest dosyć równo oświetlona chociaż poziom światła jest najbardziej intensywny od góry. Fotografia jest poprawna chociaż aby zdjęcie było bardziej interesujące warto dodać kolejne źródła światła ale o tym w kolejnym artykule.

oświetlenia postaci
oświetlenia postaci