Fotografia Kolorowa


Wbrew pozorom zrobienie udanej fotografii kolorowej jest dużo trudniejsze niż czarno-białej. Umieszczenie przedmiotów o przypadkowych kolorach nie działa korzystnie. Kolory powinny być dobrane harmonijnie lub na zasadzie kontrastu. Najłatwiej ograniczyć ilość kolorów lub zastosować światło o określonym kolorze, które stworzy dominantę. Zdjęcia z wyraźną dominantą są dużo bardziej przejrzyste i pozwalają skupić się odbiorcy na zdjęciu nie rozpraszając jego uwagi.

Ograniczenie ilości kolorów w kadrze jest dużo prostsze gdy fotografujemy w studio. Wybierając elementy czy dobierając stroje modelom mamy pełną kontrolę nad ich barwą i możemy dobrać je w taki sposób by tworzyły harmonijną całość lub ciekawy kontrast.

Fotografując w plenerze także można mieć wpływ na kolory poprzez właściwe kadrowanie. Czasami lepiej sfotografować ciekawy detal niż cały obiekt. Szeroki kadr często nie pozwala odbiorcy skupić się na fragmencie, który naprawdę jest ciekawy. Robiąc zdjęcie jedynie wycinka zwracamy jego uwagę i narzucamy nasz punk widzenia.

Znamy już metody doboru kolorów, jednak to nie wystarczy, musimy zapoznać się z zagadnieniami temperatury barwowej światła.

Fotografia Kolorowa

Fotografia Kolorowa