Filtry na letni plener


Letni wyjazd lub krótki urlop to najlepsza okazja do odświeżenia swoich praktycznych umiejętności fotografowania. Pora letnia cechuje się dużym nasyceniem światła słonecznego, które może być głównym i najlepszym źródłem oświetlenia. Używając kilku podstawowych filtrów można je efektownie kreować. Zacznijmy od filtra połówkowego szarego, używany jest on do niwelowania różnicy intensywności światła pomiędzy niebem a ziemią. Szczególnie często wykorzystywany w fotografii krajobrazów.

Kolejnym bardzo ważnym filtrem jest filtr polaryzacyjny, pozwalający na redukcje odblasków powstałych na powierzchni np. wody, szkła. Po założeniu go na obiektyw regulujemy obracając pierścień zewnętrzny aż do uzyskania zamierzonego efektu. Dodatkowym efektem jest spore obniżenie ekspozycji. W plenerze można stosować także różnego rodzaju kolorowe filtry połówkowe. Ciekawe fotografie uzyskać można używając pomarańczowego filtra połówkowego ocieplającego niebo w zdjęciach plenerowych.

Okres letni cechuje się dużym nasyceniem światła słonecznego co sprawia, że prawidłowe naświetlenie fotografii wymaga nastawienia krótkiego czasu naświetlania i zamknięcia przysłony. Warunki te utrudniają uzyskanie efektu poruszenia obiektu, który wymaga długiego naświetlania, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra neutralnie szarego obniżającego ekspozycję. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku efektu płytkiej głębi ostrości, który wymaga otwarcia przysłony.

Filtry na letni plener