Skanowanie negatywów i diapozytywów


Negatywy i diapozytywy obecnie są mało popularne i stosunkowo niewielu fotografów używa tradycyjnych metod. Pomimo, że fotografia cyfrowa jest najczęściej stosowana od kilku lat, wiele osób posiada obszerne archiwa z materiałami światłoczułymi. Coraz częściej pojawia się potrzeba przenoszenia ich na formę cyfrową. Wykonuje się to poprzez skanowanie negatywów specjalnymi skanerami. Istnieją dwa rodzaje tego rodzaju urządzeń. Typowe skanery do negatywów dają bardzo dobrą jakość, jednak ich cena przekracza zwykle kilka tysięcy złotych. Drugim rodzajem są skanery płaskie z przystawką do filmów 35 mm, zwykle są one niewiele droższe od zwykłych skanerów. Bez względu na rodzaj urządzenia należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas pracy.

Jak prawidłowo skanować negatywy?

  1. Ustawiać najlepszą możliwą jakość (rozdzielczość) skanowania.
  2. Korektę jasności i barwy należy wykonywać podczas skanowania używając wstępnego podglądu a nie na gotowym pliku.
  3. Wyłączyć funkcję usuwania zabrudzeń – powoduje ona degradację obrazu. Usuwanie pyłków i zabrudzeń wykonujemy ręcznie po skanowaniu.

Prawidłowo wykonane cyfrowe obrazy są kolejną kopią naszego cennego archiwum. Ponadto przydaje się podczas katalogowaniu. Odpowiednio ponumerowane i posegregowane negatywy i pliki znacznie ułatwiają odnalezienie potrzebnego zdjęcia.

Skanowanie negatywów i diapozytywów