Matryce CMOS i CCD


Podstawowym elementem budowy cyfrowego aparatu fotograficznego jest matryca światłoczuła. Wyróżniamy dwa podstawowe typy matryc CCD oraz CMOS. Różnią się one budową i właściwościami.

Matryce CCD pierwotnie charakteryzowały się wyższą jakością niż CMOS, jednakże ich produkcja była o wiele droższa. Obecnie większość aparatów zarówno kompaktowych jak i lustrzanek posiada matryce CMOS. Rozwój tej technologii spowodował, iż matryce tego rodzaju oferują coraz wyższą jakość a koszt produkcji jest znacznie niższy niż w przypadku CCD. Matryce CMOS charakteryzują się niższym poborem energii co sprawia, iż baterie wystarczają na dłużej.

Podsumowując, matryce CMOS są obecnie szerzej stosowane. Nie oznacza to jednak, iż CCD zupełnie wyszły z użycia. Znalazły one zastosowanie w profesjonalnych sprzętach, gdzie cena nie odgrywa już tak znaczącej roli (np. aparaty średniofotmatowe, lub kamery do astrofotografii). Pobór energii także w tych przypadkach jest mniej ważny, gdyż zwykle sprzęty tego rodzaju nie są używane w terenie.