Slajdy


Slajdy to ciekawy sposób prezentowania zdjęć, a ich pokaz może być bardzo interesujący nawet gdy wyświetlane są fotografie z wakacji czy uroczystości. Zakup i wywołanie diapozytywów wiąże się jednak ze sporymi kosztami i ciężko byłoby fotografować ciągle tradycyjnym aparatem.

Rozwiązaniem może być wykonanie slajdów z odbitek. Sposób jest niezwykle prosty, wystarczy sfotografować analogowym aparatem na diapozytywie wywołaną odbitkę.

Najlepiej fotografować odbitki ustawiając aparat na statywie i stosując miękkie rozproszone światło (np. światło dzienne jednak nie w pełnym słońcu). Należy także pamiętać o odpowiednim skadrowaniu. Zwykle wizjery w aparatach analogowych pokazują około 95-98% kadru tak więc jeżeli ustawimy kadr w taki sposób, że będziemy widzieli całą odbitkę to na późniejszym slajdzie zostanie naświetlony także kawałek powierzchni, na której leżała odbitka. W przypadku wyświetlania na rzutniku może wyglądać to niekorzystnie dlatego lepiej ustawić aparat lekko bliżej aby pozostawić margines.

Rzutnik do slajdów

Przeszukując strych lub piwnicę można natknąć się na stare zapomniane sprzęty fotograficzne, jak przedstawiony powyżej prosty rzutnik do przezroczy.