Fotografowanie uroczystości


Zrobienie udanych zdjęć z uroczystości takich jak ślub, chrzciny czy pierwsza komunia stanowi spore wyzwanie szczególnie dla osób nie wprawionych w tego typu dziedzinie fotografii. Główna trudność polega na tym, iż większości ujęć nie można powtórzyć. Kluczowe momenty uroczystości zwykle trwają bardzo krótko i rzadko udaje się zrobić więcej niż jedno ujęcie.

Plan uroczystości

Zapoznanie się z harmonogramem fotografowanej uroczystości jest bardzo pomocne. Poznanie kolejności zdarzeń i określenie kluczowych momentów pomoże w zaplanowaniu czasu na wykonanie określonych ujęć. Należy wziąć też pod uwagę miejsce - jeżeli zmienia się ono w czasie to trzeba także określić punkty, z których będą wykonywane zdjęcia. Odpowiednie przygotowanie pozwala na uniknięcie niespodzianek i sprawi, że zdjęcia będą lepiej dopracowane.

Odpowiednia lampa błyskowa

Większość zdjęć z różnego rodzaju uroczystości jest wykonywana w pomieszczeniach, dlatego nieodzowne jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia w postaci lampy błyskowej. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dedykowanej lapy wykorzystującej pomiar światła przez obiektyw (jeden z rodzajów TTL). Lampy dedykowane poprzez synchronizację z aparatem automatycznie dobierają siłę błysku natomiast aparat ustawia odpowiednią wartość ekspozycji. Pozwala to na szybkie fotografowanie prawidłowo naświetlonych ujęć.