Fotografowanie obrazów


Prawidłowo wykonana fotografia obrazu powinna charakteryzować się wiernie odwzorowanymi barwami oraz prawidłową perspektywą. Ponadto warto także zadbać o równe oświetlenie.

Odwzorowanie kolorów

Najważniejszą kwestią wpływającą na reprezentację barw jest prawidłowe zbalansowanie matrycy w aparacie. Temperaturę barwową matrycy trzeba dopasować do rodzaju oświetlenia (lampa błyskowa, lampa halogenowa czy światło dzienne). Najważniejsze jest jednak aby nie mieszać świateł o różnej barwie w ramach jednego ujęcia gdyż może to spowodować nieoczekiwany efekt.

Ustawienie aparatu

Aparat fotograficznych powinien być ustawiony na statywie dokładnie po środku fotografowanego obrazu, dobrze jest użyć stało-ogniskowego obiektywu z zakresu 35 - 80 mm. Kolejnym elementem ułatwiającym prawidłowe ustawienie perspektywy jest matówka do fotografowania architektury posiadająca pionowe i poziome linie widoczne w wizjerze dzięki którym dokładniej można określić pion i poziom. Profesjonalne lustrzanki mają wymienne matówki natomiast wiele aparatów cyfrowych ma funkcję wyświetlającą linie bezpośrednio na ekranie.

Fotografowanie obrazów