Ciemnia Fotograficzna - przygotowanie i wyposażenie


Jak zorganizować i wyposażyć ciemnie do czarno - białej fotografii tradycyjnej?

Zaczynamy od wybrania odpowiedniego pomieszczenia, które powinno spełniać następujące wymogi:

- musi być całkowicie wyciemnione (jeżeli posiada okna muszą być szczelnie zasłonięte).

- doprowadzenie bieżącej wody

- doprowadzenie prądu i oświetlenia

ze względów oszczędnościowych wielu fotografów przystosowuje do tego celu łazienkę, gdyż w większości przypadków po niewielkim dopasowaniu spełnia wszystkie wymagania.

Ciemnie należy także wyposażyć w blat, na którym będziemy mogli postawić powiększalnik, kuwety i inny niezbędny sprzęt. Potrzebujemy również odpowiedniego oświetlenia, lampy ciemniowej o oliwkowej barwie.

Przystępujemy do wyboru sprzętu:

- Powiększalnik - mamy do wyboru stosunkowo tanie polskie p owiększalniki "KROKUS" (obecnie już nie produkowane - jednak można kupić bez problemu używany) a także czeskie "OPEMUS", który według mnie jest dobrym rozwiązaniem dla początkującego fotoamatora.

- Obiektywy powiększalnikowe - dobrze jest zaopatrzyć się w komplet obiektywów 50mm , 80mm i 105mm jakiejś dobrej firmy np. Schnaider. Jednak jeżeli nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy a będziemy wykonywać odbitki jedynie z filmów małoobrazkowych na początek starczy nam 50mm.

- Maskownica

- Kuwety (min. 4 szt.) , szczypczyki i termometr

- Filtry multigradacyjne - obecnie większość papierów jest multigradacyjnych (użycie filtrów wytłumaczę w artykule o wykonywaniu odbitek).

- Koreks - do wywoływania negatywów

Więc mamy urządzoną i wyposażoną ciemnie, można zatem przystąpić do wywoływania negatywów i wykonywania odbitek.

Negatywy