Wywoływanie czarno-białych negatywów


W artykule tym opisana jest metoda wywoływania czarno-białych negatywów. Niewiele osób w czasach aparatów cyfrowych ma ochotę wywoływać samodzielnie negatywy. Warto jednak chociaż raz spróbować.

I Składniki chemiczne - przygotowanie

Do wywołania czarno-białego negatywu niezbędne są odpowiednie składniki. Pierwszym z nich jest wywoływacz. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wywoływaczów: w proszku i w płynie. Powszechnie uważa się, że wywoływacze w proszku są lepsze, jednak ich wadą jest to iż należy rozrobić na raz całe opakowanie, które zazwyczaj starcza na około 10-20 filmów. Wywoływacze w płynie są o wiele łatwiejsze do rozdzielenia, ponieważ można odmierzyć odpowiednią ilość płynu niezbędną do wywołania określonej liczby negatywów. Nie będę opisywał proporcji rozrabiania wywoływacza, gdyż jest to uzależnione od jego rodzaju. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na opakowaniu i uważam, że należy się ich trzymać szczególnie gdy zaczynamy dopiero samodzielnie wywoływać. Dobór odpowiedniego wywoływacza to też indywidualna kwestia, która zależy od rodzaju negatywu. Na początek proponuję używać wywoływacza tej samej firmy co negatyw, gdyż powinno dawać to poprawne rezultaty. Z czasem można jednak zerwać z tą regułą i zacząć eksperymentować z różnego rodzaju materiałami. Pozostała chemia to: przerywacz, utrwalacz.

II Wywoływanie

Gdy mamy przygotowane wszystkie składniki, najlepiej w osobnych pojemnikach, możemy zająć się nałożeniem filmu na szpule. W tym celu w ciemni wyciągamy film z kasetki, odcinamy końcówkę i nawijamy (poniżej znajduje się obrazek ilustrujący w jaki sposób to wykonać). Następnie wkładamy szpulę (z negatywem) do koreksu i dokładnie płuczemy (koreks na górze posiada otwór przez który można wlewać i wylewać płyn bez odkręcania). Po dokładanym wypłukaniu wlewamy wywoływacz. Należy teraz co jakiś czas poruszać negatywem żeby dobrze rozprowadzić chemię. W tym celu możemy turlać koreks raz w jedną raz w drugą stronę, lub kręcić szpulą. Następnie wlewamy przerywacz, dokładnie płuczemy negatyw. Na koniec kąpiel w utrwalaczu. Nie podaje czasu poszczególnych kąpieli w chemii, ponieważ dla każdego rodzaju składników jest ona inna. Najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu. Po utrwaleniu koreks można otworzyć (negatyw nie zostanie naświetlony). Negatyw płuczemy pod bieżącą wodą ok 10-15 minut, używamy do tego celu specjalnego wężyka, który z jednej strony przyczepiamy do kranu z drugiej do koreksu. Na koniec płuczemy w specjalnym płynie do płukania negatywów np. Ilford WASHAID. Suszenie negatywów w warunkach domowych polega na powieszeniu negatywu za jeden koniec i obciążeniu drugiego końca, tak aby negatyw nie zwijał się. Należy pamiętać aby negatywy suszyć w czystym pomieszczeniu, bez przeciągu i w którym nie przebywają ludzie, żeby uniknąć unoszenia i osiadania na negatywie kurzu.