Fotografowanie biżuterii na białym tle


Biżuteria powszechnie uznawana jest za produkt ekskluzywny. Dobra fotografia powinna więc podkreślać ten efekt i sprawić aby produkt był jeszcze bardziej pożądany. Kamienie i błyszczące elementy nie są łatwymi przedmiotami do fotografowania. Receptą może być fotografowanie na białym tle z użyciem namiotu lub stołu bezcieniowego.

Białe tło

Białe tło jest najbardziej neutralne a zarazem nadaje zdjęciom elegancką prostotę. Sfotografowane na białym tle produkty są bardzo dobrze wyeksponowane co jest szczególnie ważne w fotografii reklamowej. Alternatywą dla białego tła mogą być także wszelkie odcienie szarości aż do koloru czarnego.

Jak uzyskać idealnie białe tło na zdjęciach?

Uzyskanie idealnie białego tła na zdjęciach może sprawić pewne problemy. Pierwsza sprawa to ekspozycja, gdy ustawimy produkt na białym tle i naświetlimy prawidłowo na produkt wówczas zwykle tło będzie lekko szare a ponadto mogą pojawić się cienie. Rozwiązaniem może być podświetlenie tła. Stosując namiot bezcieniowy możemy ustawić lampę poza namiotem skierowaną na tylną ścianę a nawet ustawić lamę od spodu podświetlając spód namiotu jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Jeżeli nie dysponujemy namiotem możemy zastosować zwykłe płótno i także je podświetlić lampą co również spowoduje uzyskanie idealnie białej powierzchni.

Fotografowanie małych przedmiotów

Fotografując niewielkie przedmiot można zakupić w sklepie budowlanym arkusz mlecznego pleksi. Tworzy ono białą powierzchnię, na której można swobodnie fotografować, a na dodatek można je podświetlać od spodu niwelując w ten sposób cienie.

Drugą metodą jest sfotografowanie przedmiotu nie przejmując się odcieniem tła i cieniami i obrobić zdjęcie w programie graficznym, jednak w przypadku wykonywania dużej ilości zdjęć na białym tle zdecydowanie lepiej jest ustawić odpowiednio lampy, gdyż oszczędza to sporo czasu na obróbce.

Fotografowanie biżuterii