Makrofotografia


Makrofotografia jest obecnie dziedziną fotografii szeroko rozpowszechnioną. Producenci aparatów nawet w prostych kompaktowych modelach decydują się na umieszczenie funkcji makro. Jednak profesjonalne zdjęcia wykonywane tą techniką wymagają odpowiedniego sprzętu. Powinniśmy dysponować aparatem typu lustrzanka z odpowiednią optyką. Podstawą makrofotografii jest ukazanie przedmiotów o niewielkich rozmiarach w obrębie całego obszaru kadru. Efekt ten uzyskujemy dzięki zastosowaniu optyki umożliwiającej ustawienie ostrości gdy aparat jest ustawiony w niewielkiej odległości od przedmiotu fotografowanego. Standardowe obiektywy umożliwiają wykonanie ostrych fotografii z odległości od około 50 cm. Obiektyw makro ostrzy natomiast już od kilku centymetrów.

Sprzęt do makrofotografii

Zakupienie obiektywu makro jest jedną z lepszych możliwości jednak stosunkowo kosztowne. Inną możliwością są pierścienie do makrofotografii, mocowane miedzy korpusem aparatu a obiektywem. Powodują one zmniejszenie odległości ostrzenia obiektywu. Istnieją pierścienie o różnej grubości, w zależności od potrzeb, im grubszy pierścień tym ustawienie ostrości możliwe jest z mniejszej odległości. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość stosowania pierścieni z wieloma obiektywami o różnej ogniskowej. Trzecią możliwością jest soczewka makro zakładana na obiektyw. Soczewka taka jest o wiele tańsza niż obiektyw makro i pierścienie, jednak pod względem jakości o wiele gorsza.

Makrofotografiai
Makrofotografia
Makrofotografia

Zdjęcia makro pozwalają na pokazanie rzeczy, których w normalnych warunkach nie dostrzegamy. Zbliżenie przedmiotu ukazuje zarówno słabo widoczne jego elementy jak i cechy i fakturę powierzchni. Sprawia to, że fotografie makro są niezwykłe i bardzo chętnie oglądane.