Fotografia architektury


Fotografując różnego rodzaju budynki istotą jest zachowanie prawidłowej perspektywy. Wbrew pozorom nie jest to rzecz trywialna, fotografując wysokie obiekty z dołu powstaje zniekształcenie perspektywy. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie obiektywu z możliwością korekcji perspektywy, jednak obiektywy tego typu nie należą do najtańszych. Prostszą i tańszą metodą jest korygowanie perspektywy w procesie edycji komputerowej co oferuje obecnie wiele programów graficznych. Pozwala to na całkiem efektywną poprawę wielu fotografii w stosunkowo krótkim czasie.

Korekcję perspektywy w procesie obróbki komputerowej wykonuje się rozciągając górną część fotografii w bok. Całkowity obszar zdjęcia ma wówczas kształt trapezu. Pozwala to na wyprostowania linii pionowych obiektu (pomocna jest w tym wypadku siatka). Poniżej przedstawiony został przykład korekcji perspektywy.

Fotografia architektury

Ciekawe budynki można spotkać na każdym kroku. Jedne wyróżniają się niecodzienną architekturą inne z kolei są bardzo zniszczone co czyni je niepowtarzalnymi. Wszystkie z nich mogą być bardzo interesujące na zdjęciach.

Ciekawy budynek