Fotografia Krajobrazu
W poniższym artykule postaram się przedstawić kilka porad przydatnych w fotografii krajobrazu. Fotografując pejzaże powinniśmy przygotować sobie kilka filtrów, połówkowy szary i polaryzacyjny. Można również zabrać ze sobą jakieś filtry efektowe.
Filtr połówkowy pozwala na wyrównanie ekspozycji pomiędzy niebem a ziemią. Niebo zwykle jaśniejsze od powierzchni ziemi zwykle rejestruje się jako biała plama, stosowanie filtrów połówkowych pozwala na wydobycie chmur lub przyjemnej błękitnej barwy nieba. Polaryzacyjny natomiast przydaje się, gdy fotografujemy wodę. Pozwala zredukować odbicie, w niewielkim stopniu filtr ten również prowadzi do przyciemnieni nieba.
Co zrobić, aby nasze fotografie krajobrazu były atrakcyjne?
Zwykle fotografie krajobrazu mają bardzo mocno nasycone kolory, możemy to uzyskać zwiększając nasycenie kolorów w aparacie (jeśli posiadamy taką funkcje), a następnie podczas obróbki w programie graficznym. Polecam także zwiększenie minimalnie temperatury barwnej matrycy. Fotografując przy świetle dziennym stosujemy zazwyczaj 5500 K. Zwiększenie do 6000 lub nawet 6400 spowoduje ocieplenie kolorów, co niekiedy jest pożądane. Prześwietlenie lub niedoświetlenie zdjęcia może również wpłynąć pozytywnie na efekt końcowy, chociaż w przypadku fotografii krajobrazu bardziej polecam lekkie niedoświetlenie.
Niebo może przybrać różną barwę w zależności od pory dnia i roku. Fotografując krajobraz dobrze jest wybrać odpowiednie miejsce i poczekać aż słońce będzie odpowiednie. Interesujący kadr połączony z ciekawym oświetleniem to recepta na udane zdjęcie.
Ciekawe zdjęcie można uzyskać przez uchwycenie obrazu niespotykanego codziennie. Zwykle w codziennym życiu widzimy świat składający się z przedmiotów o różnych kolorach. Pokazanie więc krajobrazu o jednym dominującym odcieniu może przynieść interesujący efekt.
Fotografia pejzażowa jest jedną z najczęściej uprawianych gatunków. Uwielbiana zarówno przez początkujących jaki i zaawansowanych fotografów. Wyjazd lub krótki urlop to idealny czas na spróbowanie tej dziedziny, szczególnie w jakimś interesującym miejscu poza miastem.
Warto jednak niekiedy odejść od tendencji umieszczania linii horyzontu w centralnej części kadru co może sprawić, że zdjęcia będą znacznie ciekawsze.
Komponując czarno-białe zdjęcia należy zwrócić szczególną uwagę na strukturę powierzchni i kształt fotografowanych obiektów, gdyż z powodu braku barw widoczne są głównie przejścia pomiędzy różnymi odcieniami szarości. W przypadku fotografowania przyrody szczególnie interesujące mogą być takie elementy jak liście, kora, ściółka leśna, gałęzie gdyż charakteryzują się kontrastowymi przejściami pomiędzy skrajnymi odcieniami szarości.