Fotografia Nieba - Astrofotografia


Wielu fotografów w pewnym okresie swojej pracy artystycznej przejawia zainteresowanie astrofotografią. Artykuł ten skierowany jest właśnie do ludzi zainteresowanych fotografią nieba, którzy nie posiadają specjalistycznego sprzętu do obserwacji nieba.

Posiadając lustrzankę ( analogową lub cyfrową ) możemy z powodzeniem zacząć fotografować. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w statyw i co najważniejsze odpowiedni obiektyw. Nie musi to być wcale obiektyw o ogniskowej 1000 mm. Na początek obiektywem standardowym 50 mm również możemy fotografować szerokie obszary nieba (np. gwiazdozbiory) a obiektywem 200-300 mm księżyc. Ponadto warto zakupić wężyk spustowy.

Pamiętajmy, że gwiazdy są źródłami światła emitującymi stosunkowo niewiele światła (przynajmniej z naszego punktu widzenia). Fotografowanie gwiazd wymaga zatem stosunkowo długiego czasu naświetlania. Wybór odpowiedniego czasu naświetlania, czułości i przysłony jest kwestią doświadczenia i po pewnym czasie wasze fotografie będą prawidłowo naświetlone.

Fotografia Nieba

Wykonanie udanej fotografii nocnego nieba nie wymaga szczególnego sprzętu i drogich teleobiektywów. Wystarczy jedynie aparat z możliwością ręcznego ustawienia parametrów ekspozycji oraz ostrości. Konstelacje gwiazd z powodzeniem można fotografować standardowymi obiektywami.

Fotografowanie gwiazd