Fotografia Nocna


Technika wykonania fotografii nocą znacznie różni się od tych wykonywanych w dzień. Słabe oświetlenie sprawia, że należy ustawić długie czasy naświetlania sięgające niekiedy kilku sekund. Niezbędny jest wówczas statyw. Pamiętajmy o tym, że zdjęcia z długimi czasami naświetlania robimy używając specjalnego, zdalnego wyzwalacza lub ewentualnie samowyzwalacza. Warto także, jeśli jest taka możliwość, podnieść lustro (jeżeli fotografujemy lustrzanką) zapobiegnie to wstrząsom.

Efekt zdjęć nocnych jest często bardzo ciekawy, długi czas naświetlania sprawia, że poruszające się obiekty świetlne (np. światła samochodów) stają się świetlnymi smugami. Poruszający się ludzie często słabo się rejestrują na fotografii a w skrajnych przypadkach całkowicie są niewidoczni.

Możliwe jest jednak wykonanie fotografii nocnej przy stosunkowo krótkim czasie naświetlania rzędu 1/15 lub 1/30 sekundy. Potrzebny wówczas jest jasny obiekty stało-ogniskowy, powiedzmy 50 mm 1:1,8 i materiał o czułości od 1600 wzwyż. W przypadku aparatów cyfrowych nie jest to problem. Obecne lustrzanki cyfrowe pozwalają na ustawienie czułości matrycy 3200 lub 6400. Fotografię wykonaną przy krótkim czasie naświetlania charakteryzować będzie brak poruszenia tzw. „zamrożenie” postaci, efektem ubocznym wysokiej czułości mogą być natomiast podwyższona widoczność szumów.

Fotografia Nocna