Obiektywy Stałoogniskowe i Zmiennoogniskowe


Obiektyw jest podstawowym elementem aparatu fotograficznego, który bezpośrednio wpływa na jakość powstałego zdjęcia. Wybór odpowiedniej optyki jest kluczową kwestią i wiąże się z rozpatrzeniem warunków fotografowania.

Obecnie powszechnie stosowane są obiektywy zmiennoogniskowe (zoom), pozwalające na płynną zmianę ogniskowej. Efektem tego jest tzw. zbliżenie lub oddalenie od fotografowanego obiektu. Niewątpliwą zaletą tego obiektywów jest szybka zmiana kadru, co jest szczególnie ważne w przypadku fotografii sportowej lub reportażowej. Jednak obiektywy typu zoom posiadają jeszcze jedną cechę, której nie można uznać za zaletę. Zwykle maksymalna wartość przysłony oscyluje w granicach 2,8 do 4,0. Oznacza to, że potrzebujemy odpowiednio długich czasów naświetlania, lub odpowiednio wysokiej czułości matrycy.

Główną zaletą obiektywów stałoogniskowych jest właśnie maksymalna wartość przysłony, która osiąga wartości około 1,2 , 1,4 lub 1,8. Popularnie określa się takie obiektywy jako jasne. Oznacza to, że możemy fotografować w miejscach gdzie mamy ograniczoną ilość światła i nie możemy użyć dodatkowego źródła. Kolejną cechą takiego obiektywu jest możliwość uzyskania płytkiej głębi ostrości, stosując przysłony 1,4 lub1,8. Wybór obiektywu dopasowanego do własnych potrzeb jest kwestią indywidualną, należy rozpatrzyć warunki fotografowania najczęściej spotykane w dziedzinie fotografii, którą uprawiamy i oczekiwania wobec przyszłego efektu naszej pracy.