Przenośne studio fotograficzne


Niewielu fotografów może sobie pozwolić na urządzenie stacjonarnego, w pełni wyposażonego studia fotograficznego w dużym pomieszczeniu. Większość decyduje się raczej na tani przenośny zestaw lamp i ewentualnie tło, które często jest zastępowane przez zwykłe płótno. Materiałowe tło jest często najlepszym rozwiązaniem, niedrogim pozwalającym na całkiem efektowne wykonywanie portretów i zdjęć niewielkich produktów.

Lampy błyskowe

Kupując zestaw lamp należy zastanowić się nad potrzebną ich mocą, która uzależniona jest od wielkości obiektów, które mamy zamiar fotografować. Istotna jest także możliwość przenoszenie sprzętu, na którą składają się dwa czynniki. Pierwszym jest wielkość zestawu, natomiast drugim źródło zasilania sieciowe lub bateryjne. Zasilanie akumulatorowe ma szczególne znaczenie w przypadku wykorzystania lamp w plenerze. Osobą dysponującym niewielkim budżetem polecam zakupienie trzech lamp błyskowych montowanych na stopkę aparatu, dwóch kostek z fotokomórką do wyzwalania, jednej kostki z możliwością podłączenia kabla synchronizacyjnego. Podłączając do dwóch lamp fotokomórki a do trzeciej kostkę z kablem synchronizacyjnym można wyzwalać wszystkie lampy. Warto zakupić także statywy do zamontowania lamp i parasolki lub jakieś dyfuzory.

Dodatkowe wyposażenie potrzebne w studio

Często przydaje się także stół lub namiot bezcieniowy ułatwiający fotografowanie niewielkich przedmiotów na jednolitym tle. Używanie tego typu wyposażenia pozwala na rozproszenie oświetlenia w efekcie czego eliminowany jest cień. Pamiętać należy o wykorzystaniu kilku źródeł światła co pozwoli na uzyskanie lepszego efektu.

Mini studyjna lampa błyskowa