Na co zwracać uwagę kupując obiektyw?


Podstawowym elementem wpływającym na jakość obiektywu jest jakość szkła i warstw antyodblaskowych. Decydują one o przenoszeniu kontrastów i odwzorowaniu barw czyli elementarnych czynnikach prawidłowego obrazu. Informacje o jakości szkła można odczytać z charakterystyk MTF danego obiektywu. Kupując obiektyw warto także zwrócić uwagę na maksymalną możliwą do ustawienia przysłonę (F). Parametr ten określany jest często jasnością obiektywu ponieważ decyduje o stracie światła wynikającej z technologii produkcji i jakości szkła. Ponadto jak widomo przysłona decyduje także, o głębi ostrości dlatego lepsze (jaśniejsze) obiektywy pozwalają na fotografowanie z mniejszą głębią ostrości. Mniejsza głębia ostrości pozwala na ciekawsze „oderwanie” obiektu fotografowanego od tła.

Względem ogniskowej obiekty możemy podzielić na cztery typy:

- około 15 mm (rybie-oko) – zniekształca perspektywę, obiektyw efektowy.

- od 16 mm do 50 mm – obiektywy szerokokątne przeznaczone głównie do fotografii architektury, lub fotografowania w wąskich pomieszczeniach.

- od 50 mm do 80 mm – obiektywy portretowe.

- od 80 – teleobiektywy przeznaczone głównie do fotografowania przyrody zwierzą krajobrazów, oczywiście na szeroką skalę wykorzystywane także do szpiegowania itp.

Obiektyw