Statyw czy Monopod


Kupując sprzęt wielu początkujących fotografów zastanawia się co wybrać, statyw czy monopod. Zarówno jeden jak i drugi pomagają w utrzymaniu aparatu w jednym punkcie aby zdjęcia były nieporuszone. Jednakże ich zastosowanie jest trochę różne.

Zacznijmy więc od statywu , pozwala on na stabilne ustawienie aparatu i jeżeli jest odpowiednio dobrany na naświetlenie zdjęć z dowolnej długości czasem naświetlania. Zmiana ustawienia kadru wymaga jednak trochę czasu dlatego statywu najczęściej używa się do fotografowania nieruchomych przedmiotów oraz krajobrazów.

Monopod natomiast jedynie pomaga w utrzymaniu stabilności, aparat jest trzymany przez fotografa dlatego nie ma możliwości ustawienia dowolnego czasu naświetlania a jedynie troszkę dłuższy niż przy fotografowaniu tzw. „z ręki”. Niewątpliwie jednak jago zaletą jest fakt, iż można szybko zmienić kadr. Monopody sprawdzają się więc w przypadku fotografowania ruchomych obiektów np. w fotografii sportowej.

Podsumowując, monopody i statywy mają zupełnie inne zastosowanie. Oczywiście statywu można użyć w fotografii sportowej a monopodu przykładowo do fotografowania miasta nocą (jeśli zastosuje się odpowiednio krótki czas naświetlania), aczkolwiek nie będzie to rozwiązanie idealne. Przed zakupem należy więc zdecydować jakiego rodzaju zdjęcia wykonujemy a najbardziej jakich czasów naświetlania mamy zamiar używać. Stosując czas powyżej 1/15 sekundy nawet przy standardowym obiektywie monopod może nie spełnić swojego zadania.