Zabrudzenia matrycy i martwe piksele


Przeglądając zdjęcia zrobione aparatami cyfrowymi możemy natknąć się na wady powstałe podczas fotografowania. Szczególnie gdy znajdują się one na ważnych i udanych fotografiach stają się bardzo irytujące. Pierwszym najczęściej spotykanym rodzajem wad są wszelkiego rodzaju zabrudzenia na matrycy, powstają one najczęściej podczas zmiany obiektywów. Zapobiec tego rodzaju zabrudzeniom można w prosty sposób uważając podczas zmiany obiektywu aby robić to w jak najbardziej czystych warunkach. Najlepiej także zmieniać obiektywy szybko i nie pozostawiać korpusu aparatu na długi czas bez obiektywu i bez dekielka ponieważ może to prowadzić do zakurzenia wnętrza aparatu. Czyszczenie zakurzonej matrycy nie jest specjalnie trudne jednak w przypadku dużej ilości zabrudzeń może być żmudne i czasochłonne. Czyszczenie zazwyczaj odbywa się sprężonym powietrzem. Usunięcie większych zabrudzeń szczególnie gdy są one przylepione do powierzchni matrycy warto zostawić obsłudze serwisu żeby nie uszkodzić powierzchni.

Stosunkowo niewiele można zrobić z tzw. martwymi pikselami czyli pikselami, które są uszkodzone i zwykle rejestrują się na jeden z podstawowych kolorów. Jedynym praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest oddanie aparatu do serwisu.

Usuwanie wad powstałych na cyfrowych zdjęciach

Wady, które już powstały na fotografiach należy usunąć aby prezentować zdjęcia doskonale wyglądające bez niechcianych zabrudzeń. Stosować można w tym celu narzędzia dostępne w programach do obróbki cyfrowych zdjęć takich jak stempel (który przenosi wybrany fragment obrazu i zastępuje nim dowolny inny fragment). Stosowanie tego typu retuszu pozwala w prosty i szybki sposób doprowadzić zdjęcia do pożądanego wyglądu.

Zabrudzenia matrycy i martwe piksele