Fotografowanie z użyciem zewnętrznej lampy błyskowej


Fotografowanie z użyciem lampy wbudowanej w aparacie lub dedykowanej do danego typu aparatu z wykorzystaniem trybu automatycznego jest bardzo proste. Aparat automatycznie dobiera wartość przysłony. Problem zaczyna się wtedy gdy chcemy skorzystać z zewnętrznej lampy i samodzielnie ustawić parametry ekspozycji.

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać podczas ustawiania ekspozycji to fakt, iż czas naświetlania jest bez znaczenia - oczywiście jeśli nie wychodzi poza zakres synchronizacji. Błysk posiada stały czas i jeżeli tylko zmieści się w czasie otwarcia migawki naświetla się identycznie. Pozostaje więc nastawienie odpowiedniej przysłony i wybranie czułości materiału. Do tego celu używamy tabelki, która najczęściej nadrukowana jest na lampie błyskowej. Zawiera ona zwykle informację jaką przysłonę należy ustawić przy wybranej czułości matrycy lub negatywu i odległość od obiektu fotografowanego. Przykładowa tabelka z lampy błyskowej znajduje się poniżej.

Fotografowanie z użyciem zewnętrznej lampy błyskowej

Przykładowo przy czułości ISO 100 i fotografowaniu obiektu z odległości 3 metrów należy ustawić przysłonę 8 aby uzyskać prawidłowo naświetlone zdjęcie.