Sprzęt fotograficzny dla podróżnika


Podróżnicy bez względu na to czy robią to zawodowo czy jest to rodzaj hobby odwiedzając interesujące miejsca chcą uwiecznić je na fotografiach w jak najlepszej jakości. Dobrą decyzją jest więc zakup lustrzanki cyfrowej. Aparaty tego typu nie należą jednak do najmniejszych a często dochodzi do tego komplet obiektywów i dodatkowych akcesoriów. Okazuje się wówczas, iż znaczną część ekwipunku zajmuje sprzęt fotograficzny, co w przypadku podróżowania pieszo z plecakiem może okazać się problemem.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości obiektywów. Wprawdzie obiektywy stałoogniskowe pozwalają na uzyskanie najlepszej jakości a są do tego bardzo jasne. Warto jednak zabrać ze sobą obiektyw zoom zastępujący kilka długości ogniskowej. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca i posiada jeszcze jedną zaletę, wystarczy tylko jeden komplet filtrów. Polecam także zabranie ze sobą jednego obiektywu stałoogniskowego o ogniskowej którą najczęściej wykorzystujemy lub przypuszczamy, że będziemy wykorzystywać. Przykładowo gdy zamierzamy fotografować architekturę powinniśmy raczej zabrać obiektyw szerokokątny, jeśli planujemy robić portrety w plenerze obiektyw o ogniskowej 50 lub 80 mm. Pozwoli to na uzyskanie najlepszej jakości zdjęć, na których najbardziej nam zależy.

Lustrzanka dla podróżnika

Jak wybrać lustrzankę sprawdzającą się podczas podróży i jakie funkcje będą przydatne?

Podobne pytania nasuwają się każdemu podczas wyboru aparatu. Wybór aparatu to sprawa indywidualna, poszczególne funkcje i rozwiązania mogą okazać się niezbędne dla jednego fotografującego a innemu zupełnie nieprzydatne. Postaram się jednak omówić te funkcje, które powinien spełniać aparat odpowiedni do fotografowania w podróży.

Kluczowym czynnikiem podczas wyboru aparatu jest jakość i rozdzielczość matrycy. Proponuję wybranie aparatu z możliwie największą rozdzielczością co przydaje się podczas wykonywania dużych powiększeń. Piękny krajobraz sfotografowany własnoręcznie i powieszony na ścianie w dużym formacie jest często przyjemniejszą dekoracją mieszkania niż płótna malarskie nawet najpiękniejsze ale stworzone prze kogoś innego. Oczywiście im wyższej rozdzielczości lustrzanka tym jest ona droższa, należy więc dopasować ją do własnych możliwości finansowych. Aparat dla podróżnika natomiast nie musi być „szybki”. Krajobrazy, portrety w plenerze czy fotografie obiektów architektonicznych nie wymagają użycia trybu zdjęć seryjnych. Oczywiście obecne lustrzanki nawet najtańsze robią około 3 klatek na sekundę co jest wystarczające więc nie ma sensu kupować lustrzanek które robią 8 czy 10. Przydają się natomiast systemy redukcji zabrudzeń matrycy. Zmieniając obiektywy w trudnych warunkach pod namiotem lub na świeżym powietrzu nie sposób uchronić się przed zakurzeniem matrycy. Dlatego wszelkie systemy (np. wstrząsający matrycą) pozwalające na redukcję zabrudzeń są bardzo przydatne.

Powyższe wnioski są jedynie sugestiami dotyczącymi funkcji, które mogą być przydatne w podróży. Wybór konkretnego modelu aparatu należy jednak do jego przyszłego użytkownika.

"...krajobraz sfotografowany własnoręcznie i powieszony na ścianie w dużym formacie jest często przyjemniejszą dekoracją mieszkania niż płótna malarskie nawet najpiękniejsze..."