Funkcja fotografowania w kamerach HD


Kamery cyfrowe HD posiadają także funkcję fotografowania w dobrej rozdzielczości. Postaramy się przetestować tę funkcję i jej przydatność. Posłużymy się średniej klasy kamerą Sony HDR-CX210E o rozdzielczości 5.3 Megapikseli.

Funkcje i możliwości

Testowana kamera pozwala na ustawienie balansu bieli (auto, światło dzienne, światło żarowe, ustawienie ręczne). Istnieje także możliwość korekcji ekspozycji oraz ustawienie samowyzwalacza. Powyższe funkcje są przydatne podczas robienia amatorskich zdjęć z wakacji lub okolicznościowych. Ważniejsza jest jednak rozdzielczość i jakość zdjęć. Kamera rejestruje fotografie w czterech rozdzielczościach:

- 3072 x 1728

- 2304 x 1728

- 1536 x 864

- 640 x 480

Jakość natomiast najlepiej ocenić we własnym zakresie dlatego poniżej został umieszczony link do zdjęcia wykonanego kamerą SONY HDR-CX210E w maksymalnej rozdzielczości. Widać w zbliżeniu, że obraz posiada mało szczegółów i słabą ostrość co nie świadczy najlepiej o jakości matrycy. Ogniskowa obiektywu wynosząca 2,5 mm do 62,5 mm sugeruje niewielkie wymiary matrycy co może być przyczyną wad w obrazie.

Podsumowując funkcję fotografowania w kamerze HD można uznać za przydatną i nadającą się do wykonywania zdjęć będących pamiątką z różnego rodzaju wyjazdów lub wakacji. Szczególnie przydatne jest to w przypadku gdy zabieramy ze sobą tylko jedno urządzenie rejestrujące obraz i nie chcemy wozić aparatu i kamery jednocześnie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z wad takiego rozwiązania gdyż jakość zdjęć wykonanych kamerą cyfrową nie jest taka jak w przypadku aparatów fotograficznych.