Systemy czyszczenia matrycy


Zabrudzenie matrycy jest problemem, z którym użytkownicy lustrzanek cyfrowych spotykają się powszechnie. Zmieniając obiektywy nawet z największą starannością zauważymy na zdjęciach plamki będące objawem kurzu znajdującego się na matrycy. Lustrzanki cyfrowe coraz częściej wyposażone są w automatyczne systemy czyszczące matrycę. Warto zwrócić na nie uwagę ponieważ prędzej czy później spotkamy się z tym problemem.

Podstawowym systemem najczęściej spotykanym jest funkcja uruchamiająca drgania matrycy (często uruchamiana automatycznie podczas włączania i wyłączania aparatu). Polega ona na krótkim drganiu matrycy w odpowiedniej częstotliwości co powoduje strząśnięcie drobinek kurzu.

Bardziej zaawansowane aparaty posiadają funkcję usuwającą pyłki z matrycy za pomocą strumieni powietrza. Wszelkie metody pomagające w utrzymaniu matrycy w czystości są bardzo przydatne gdyż każdy pyłek na matrycy powoduje powstanie plamki na fotografii. Oczywiście gdy systemy automatyczne zawiodą należy ręcznie wyczyścić przetwornik najlepiej powietrzem z gruszki.

Istnieją także automatyczne systemy usuwające plamy na zrobionych zdjęciach za pomocą oprogramowania dołączonego do aparatu. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest dbanie aby wady nie powstały.

Systemy czyszczenia matrycy