Laptop dla fotografa


Wybierając przenośny komputer pod kątem przydatności osobie zajmującej się fotografią należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Pierwszym jest na pewno wielkość monitora, który powinien być jak największy gdyż w przypadku edycji komputerowej większy ekran pozwala na łatwiejszą pracę. Oczywiście wielkość ekranu ma wpływ na wielkość całego komputera więc jeśli chcemy go często przenosić musimy zdecydować się na pewne kompromisy. Ponadto matryca powinna być dobrej rozdzielczości.

Parametry Techniczne

Parametry techniczne (procesor, pamięć RAM) - praktycznie każdy z dostępnych na rynku laptopów ma wystarczające parametry techniczne do zainstalowania potrzebnych programów i edycji zdjęć cyfrowych. Pracują jednak z dużymi plikami (RAW lub TIFF) warto zainwestować w szybszy procesor i lepszą kartę graficzną aby praca była bardziej komfortowa. Parametry te należy dobrać optymalnie jednak dwu lub cztero-rdzeniowy procesor i 4 do 6 GB RAMU obecnie (maj 2012) można spotkać w notebookach w średnich cenach. Powyższe parametry pozwalają na przyjemną pracę ze zdjęciami o rozdzielczości ponad 20 milionów pikseli.

Dysk twardy

Dysk twardy powinien być jak największy, mimo iż nie należy przechowywać zdjęć na dysku twardym w laptopie. Miejsca na dysku jednak nigdy za wiele, zarówno na zdjęcia które w danej chwili edytujemy, jaki te których jeszcze nie nagraliśmy na płytach. Ponadto programy do edycji cyfrowej także potrzebują coraz więcej miejsca.

Czytnik kart pamięci

Wbudowany czytnik kart pamięci jest bardzo przydatny. Ułatwia przegrywanie zdjęć z aparatu bez potrzeby instalowania oprogramowania danego aparatu. Przydaje się szczególnie w podróży gdyż nie trzeba zabierać ze sobą zewnętrznych czytników czy kabli.

Notebook czy Netbook

Netbooki to niewielkie komputery przenośne, które dobrze sprawdzają się do Internetu lub pracy w podróży gdy szczególnie ważne jest aby komputer miał małe wymiary i wagę. Fotografowi jednak są mało przydatne ze względu na niewielki ekran (10 cali), słaby procesor i mało pamięci RAM. Zazwyczaj nie mają także napędu DVD. Oczywiście można uruchomić na nich program do edycji obrazu. Niewielkie wymiary mogą być jednak przydatne w podróży szczególnie gdy nosimy wszystko w plecaku. Netbooka można używać do przegrywania na niego zdjęć w czasie wyjazdu i wysyłania ich przez Internet.

Laptop dla fotografa