Użycie diod LED w fotografii


Diody LED coraz częściej wykorzystywane są do oświetlania przy filmowaniu i fotografowaniu. W ostatnich latach ich cena znacznie spadła, co spowodowało, że stały się bardziej powszechne. Na rynku można znaleźć diody o barwie świecenia 5500 – 6000 stopni Kalwina. Barwa ich świecenia może być więc zbliżona do barwy lampy błyskowej, co jest niewątpliwie zaletą, gdyż wszelkiego rodzaju światła ciągłe (żarowe) mają barwę znacznie cieplejszą czyli 2800 – 3600 stopni.

Dodatkowym atutem jest niski pobór prądu co szczególnie liczy się w plenerze w przypadku lamp zasilanych z akumulatorów lub baterii. Na bazie diod LED często budowane są niewielkie reflektory do kamer, można je także wykorzystywać przy fotografowaniu. Dostępne są w sprzedaży żarówki LED-owe ze standardowym gwintem (oczywiście znacznie droższe od zwykłych) jednak można je stosować w dowolnej oprawce np. z parasolem i skutecznie doświetlać fotografowane obiekty w amatorskim domowy studiu fotograficznym.

Osoby, które mają trochę wiedzy i chęci mogą zrobić lampę z diod LED samodzielnie. Stosowanie diod LED w fotografii jest ciągle w fazie eksperymentalnej i nie stosuje się ich na szeroką skalę. Trudno jednak przewidzieć w jakim kierunku zostanie rozwinięta ta technologia. Eksperymentowanie w tym kierunku może pozwolić na uzyskanie ciekawych rozwiązań zwłaszcza, iż dostępne są diody emitujące światło o różnej barwie. Pozwala to na stosowanie różnych kombinacji kolorystycznych. Małe rozmiary źródeł światła jakim są diody LED pozwala na budowanie lamp o różnych kształtach i umieszczenie źródła światła w miejscach gdzie nie możliwe jest włożenie standardowej lampy.