Sposób na niedrogie studyjne lampy błyskowe


Profesjonalne studyjne lampy błyskowe są kosztownym sprzętem. Zakup zestawu wraz z akcesoriami jest to wydatek kilku tysięcy złotych. Urządzając amatorskie studio można znaleźć tańsze rozwiązanie, oparte na żarówkach błyskowych. Żarówki tego typu posiadają zwykły gwint, dzięki czemu można używać ich we wszelkiego rodzaju oprawkach. Cena jednej żarówki tego typu wynosi 50-80 zł (dane z września 2012). Dodatkowo w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju oprawki z mocowaniem na parasole i statywy.

Stosując dostępne akcesoria w prosty sposób możemy zbudować funkcjonalny system oświetleniowy. Żarówki błyskowe posiadają wbudowaną fotocele dzięki czemu możliwe jest wyzwalanie ich za pomocą błysku z innej lampy. Niektóre modele posiadają gniazdo do podłączenia kabla synchronizacyjnego bezpośrednio z aparatu. Przeważnie podłącza się kabel do jednej z lamp natomiast pozostałe wyzwalane są przez fotocele (tryb slave).

Oczywiście zestaw zbudowany na bazie żarówek błyskowych posiada pewne ograniczenia. Główną jest moc błysku, gdyż oferują one małą moc w porównaniu do studyjnych lamp. Przeważnie jest to moc rzędu 45 Ws lub 68 Ws. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości regulacji. Żarówki błyskowe używają zawsze maksymalnej dostępnej mocy bez możliwości jej zmniejszenia.

Żarówka błyskowa

Żarówka błyskowa