Kolorowe czy Czarno-Białe?


Większość zdjęć, które powstają w obecnych czasach jest kolorowych. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, iż fotografia kolorowa jest uznawana jako bardziej zaawansowana. Założenie to jest prawdziwe jednak jedynie w sferze technologicznej a pod względem artystycznym są to dwie zupełnie odrębne dziedziny.

Odpowiedni wybór techniki, czarno-białej lub kolorowej jest niezbędny. Kompozycja, która jest ciekawa w kolorze nie koniecznie musi być interesująca jako zdjęcie czarno-białe i odwrotnie. Spowodowane jest to głównie tym, iż atrakcyjność zdjęć czarno-białych definiują głównie przejścia pomiędzy tonami tworzące wzory. Szczególnie w czarno białej fotografii krajobrazu jest to bardzo ważne gdyż zwykła łąka, pole lub las w skali szarości może być zbyt nudny. Zupełnie inaczej jest w przypadku zdjęć kolorowych, gdzie kolor jest tak dominujący iż konieczne jest uwzględnianie go podczas komponowania kadru.

Nasycenie Kolorów

Zmiana nasycenia barw może całkowicie zmienić fotografię. Ciekawy efekt można uzyskać obniżając nasycenie kolorów. Zabieg ten można stosować gdy kolor jest mało istotny w danym ujęciu i nie wnosi nic do samej fotografii. Przypadkowo dobrane intensywne kolory mogą dezorientować widza i psuć ciekawą kompozycję.

Czarno-biała fotografia architektury

Architekturę niekoniecznie należy fotografować obejmując cały obiekt. Ciekawe zdjęcie można wykonać kadrując jedynie wycinek budowli. Stosując skalę szarości można ponadto podkreślić interesujące kształty i ornamenty bez niepotrzebnego rozpraszania widza intensywnymi kolorami.

Kolorowe czy Czarno-BiałeKolorowe czy Czarno-Białe

Powyższy przykład pokazuje identyczny krajobraz sfotografowany dwukrotnie, raz w kolorze i powtórnie w czarno-bieli. Czarno-biała fotografia jest ciekawsza, długie trzcinowe kłosy tworzą kontrastowe linie, które trudno zauważyć na zdjęciu kolorowym.