Budowa lustrzanki

Lustrzanki zarówno analogowe jak i cyfrowe posiadają w swojej budowie wiele cech wspólnych, które odróżniają je od aparatów kompaktowych. Oczywiście sam sposób rejestrowania obrazu jest różny w lustrzankach cyfrowych, jest nim matryca a w analogowych negatyw światłoczuły. Charakterystycznym elementem budowy w przypadku wszystkich lustrzanek jest lustro od którego wzięła się ich nazwa.

Jak działa lustrzanka?

Podczas kadrowania przez wizjer aparatu lustro odbija obraz wpadający przez obiektyw. Dzięki czemu wiadomo dokładnie co zostanie zarejestrowane na fotografii (wizjer zwykle pokrywa 95% kadru). Podczas naciskania spustu lustro podnosi się i daje możliwość otwarcia migawki naświetlając zdjęcie. Podczas naświetlania podgląd przez wizjer jest niemożliwy jednakże po zamknięciu migawki lustro zostaje opuszczone.

Schemat budowy lustrzanki

Lustrzanki od aparatów kompaktowych wyróżnia także:

- Możliwość wymiany optyki (lepsze jakościowo obiektywy co ma bezpośredni wpływ na jakość zdjęć).

- Lustrzanki cyfrowe posiadają także lepsze, większe matryce. Lepiej odwzorowujące kolory z mniejszym zaszumieniem.

- Ponadto lustrzanki zarówno analogowe jak i cyfrowe oferują więcej funkcji, możliwość ręcznego nastawienia parametrów ekspozycji oraz stosowania dodatkowych akcesoriów np. wężyk zdalnego wyzwalania migawki.

Zobacz pozostałe artykuły z działu Podstawy Fotografii

Strona Główna

© 2010-2020 FOTOIN.NET Polityka Prywatności